Není snad jednodušší způsob, jak se vyhnout rýmě a ucpanému nosu než proplachování nosních dutin. Jedná se o starověkou jogínskou techniku zvanou krija džala nétí, kdy dutiny propláchneme teplou, slanou vodou.
Jedním z možných způsobů, který by mě však spíše odradil, je ponořit obě nosní dírky do misky s vlažnou vodou a solí, nasát nosem a pak vyfrknout. Je ale mnohem snazší a zároveň tradiční cesta pomocí speciální konvičky či nosní sprchy.
Přínosy nosní sprchy
Proplachování dutin je nadmíru jednoduché a přináší mnoho užitku:
- úlevu od dýchacích problémů (zánět dutin, alergie, astma, senná rýma)
- při dlouhodobém, každodenním používání předejdete bolestem v krku, kašli, zahleněnému nosu a krku,
- příznivě ovlivňuje i zrak a sluch,
- zvyšuje schopnost vizualizace a soustředění, dodává pocit duševní lehkosti a jasnosti,
- zklidňuje mozek a přináší úlevu od bolestí hlavy, migrény, deprese, mentálního napětí,
- pomáhá lidem, kteří se snaží přestat kouřit, protože podporuje dýchání nosem (namísto dýchání ústy) a nos znovu citlivě vnímá, jak nepříjemné je vdechovat kouř z cigaret,
- pomáhá odstranit chrápání.
Volný nos – více prány
V neposlední řadě je džala nétí technikou duchovní. Uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje dýchání, tedy přívod prány do těla. Napomáhá stavům meditace, protože na jemněhmotné úrovni působí na čichový bulbus a psychické centrum, které v józe nazýváme adžna čakrou – bod mezi obočím či tzv. třetí oko.
Jak na proplachování dutin
Proplachování provádějte pravidelně každý den jako součást ranní očisty. Za pár týdnů pocítíte pozitivní účinky a nebudete chtít přestat. Já jsem přestála letošní zimu na úpatí Himalájí bez rýmy i nastydnutí a zdraví si zachovala i po návratu do „chřipkové“ České republiky.
Postup
Připravte si převařenou vodu a rozpusťte v ní mořskou či himalájskou sůl (cca 1 čajová lžička na 500 ml vody). Vodu přelijte do konvičky. Proplachování provádějte nad umyvadlem nebo kdekoliv jinde kam může volně odtékat voda.
Nahněte hlavu k jednomu rameni a zobáček konvičky vložte do horní nosní dírky. Loket ruky a konvičkou držte zdvihnutý. Za chvilku začne voda vytékat spodní nosní dírkou. Nechejte protéct potřebné množství vody.
Hlavu narovnejte na střed. Z nosních dírek vám vyteče voda. Pročištění dutin pomůže, když si zacpete nejprve jednu a pak druhou dírku a několikrát silně vyrazíte dech nosem.
Opakujte celý postup na druhou nosní dírku.
Nakonec ohněte trup vodorovně s podlahou, hlava v prodloužení páteře a nechejte vytéct zbylou vodu. Pak se ohněte hlouběji až ke kolenům, hlava volně visí, a mohou se objevit poslední kapky vody. Narovnejte se a vysmrkejte. Je důležité zbavit dutiny veškeré vody.
Pokud máte svíravý pocit v nose a dutinách, použijte nosní olej.
Jakou konvičku?
Nosních konviček je dostupná celá řada – různé materiály (umělohmotné, keramické, nerezové či měděné) i velikosti (od 100 ml do 1 litru, které jsem viděla v Indii). Záleží na vaší volbě. Na cesty se hodí menší (cca 100 ml), lehká, umělohmotná – slanou vodu si však budete muset připravit do jiné nádoby a pak ji postupně nalévat do konvičky. Pro domácí použití doporučuji větší (300 až 400 ml), ve kterých můžete rovnou připravit solný roztok a vypláchnout obě nosní dírky jednou dávkou.
Vyberte si materiál, který je vám příjemný. Často to bývá keramika, která se snadno ošetřuje, když vám však upadne, tak se s největší pravděpodobností rozbije. Tradiční měděná konvička zase dodává tělu přirozeným způsobem měď.
Kolik vody? Jaká teplota?
K preventivnímu proplachování stačí 150 až 200 ml vody do jedné nosní dírky.
Teplota vody by měla být mírně vyšší než běžná tělesná teplota, cca 38–40 °C.
Jakou sůl a kolik
Vyhýbejte se běžné kuchyňské soli! Dopřejte svým dutinám (a konečně i sobě při vaření) přírodní mořskou, himalájskou či černou sůl.
Pokud vás vyplachování nosu bolí, přidejte sůl. Pokud cítíte pálení, uberte množství soli.
Zdroje: www.astrogle.com
Zdroj obrázku: http://www.astrogle.com/images/articles/healing/jala_neti_kriya.jpg