Opancéřované srdce – cukrovka 2. typu

V roce red-37308_6402012 mi byla diagnostikována cukrovka 2. typu. Přišla jako dárek zabalený do ošklivého novinového papíru. Po prvním otřesu jsem se začala zajímat o stravování a životní styl. Výsledkem bylo založení stránek o živé stravě, studium ájurvédy a nakonec také přihláška do učitelského výcviku v kundaliní józe.

Jelikož je součástí mé povahy pochybovat a hledat vlastní cestu, nestačily mi zobecňující informace o jídelníčku, které jsem dostala v nemocnici. Nikdy jsem například nejedla moc masa ani mléčných výrobků… a doporučovaný cukrovkářský jídelníček obsahoval, z mého pohledu velkou, denní dávku jak masa, tak mléčných výrobků.

Věřím, že tyto informace jsou diabetikům poskytovány s nejlepšími úmysly a vycházejí ze stávajícího vědění dostupného v České republice. Vždy je však zajímavé prostudovat cizojazyčné a alternativní zdroje. V této souvislosti je zajímavá například kniha Dr. Cousense, There is a Cure for Diabetes (Cukrovku lze vyléčit).

Diabetes a ájurvéda (1)

Pohled ájurvédy na cukrovku je velmi komplexní. Toto onemocnění bylo pojmenováno již před 3000 lety v tradičních textech lékaře Čaraky. Sušruta pak definoval dva typy tohoto onemocnění: sahaja, která zhruba odpovídá prvnímu, dědičnému typu diabetu, a apathynimittaja, jíž člověk získává později v průběhu života v důsledku nesprávného životního stylu – zde jasně vidíme cukrovku 2. typu.

Podle ajurvédy je hlavní příčinou diabetu 2. typu nezdravá výživa, která přihoršuje dóše kapha, nedostatek pohybu, nadměrný spánek a stres. Na rozdíl od moderní medicíny, která dnes pracuje se dvěma základními typy cukrovky, ajurvéda dělí pramehu (nadmíru močení) či jinak nazývanou madhumehu (proud cukru vycházející z těla) na 20 podtypů, které vycházejí z jednotlivých dóš (4 z nerovnováhy váty, 6 z pitty a 10 z kaphy).

Ájurvéda a symbolická interpretace cukrovky

Ájurvéda („věda o životě“) velmi podrobně rozpracovává doporučení k výživě a životnímu stylu. A jejím velkým přínosem je, že tak činí s ohledem na konkrétního člověka, nikoliv obecně! 

V ájurvédě se nejprve určí typ člověka. Možná znáte výrazy váta, pitta, kapha nebo člověk typu vítr, žluč a sliz. Jsou to určité regulátory – dóši – či vlastnosti a tendence, které se u každého vyskytují v jiném poměru. Pokud byste se chtěli o ájurvédě čtivou formou dozvědět více, doporučuji knihu Pavla Hlôšky, Ájurvéda česky.

My si dnes řekneme hlavně, že cukrovka je typickým onemocněním lidí s převahou dóši kapha neboli slizu. Jsou to dobrosrdeční lidé, dobře stavěného těla. Dóša kapha se skládá z prvků země a vody, které společně vytvářejí něco podobné slizu. Země je základní stavební prvek a „slizouni“ tedy velmi dobře budují hmotu. Většinou to nebudou žádné třasořitky a vychrtlíci, což však neznamená, že nemohou žít bez nadváhy.

Také to automaticky neznamená, že u nich někdy v životě musí propuknout cukrovka. Mají k ní sice tendenci, ale právě vhodným životním stylem a stravou se mohou cukrovce zcela vyhnout nebo velmi výrazně zmírnit její projevy, předejít souvisejícím komplikacím. Já věřím, že správným životním stylem lze stav diabetiků 2. typu výrazně zlepšit.

Víme, že při cukrovce je narušen metabolismus cukrů, potažmo bílkovin a tuků, důsledkem čehož je narušen celý energetický metabolismus. Ze symbolického a duchovního pohledu je onemocnění cukrovkou neschopností vidět a být vděčný za „sladké“ stránky života. Je zde určitá vnitřní zakyslost a zhrzenost plynoucí třeba z životních zkušeností. Nějaké zklamání v životě, většinou v lásce, způsobilo v duši blok a opancéřování srdce. Tok něžnosti a lásky je zablokován, poraněná duše odmítá někoho laskat, dávat mu sladké, oslazovat druhým život. Těžko se nám také projevy laskavosti a lásky přijímají. Nechce se nám či jim nedokážeme důvěřovat. Nedostatek lásky a něžnosti si pak kompenzujeme sladkostmi – cukrovinkami.(2)

Kundalini jóga

Onemocnění cukrovkou tedy může souviset s falešnou či povrchní sladkostí, oproti hluboké lásce vycházející ze srdce.

A právě zde vstupuje do hry kundaliní jóga, která nabízí praktické nástroje – sestavy cvičení, meditace a mantry – která nás mohou propojit s tou pravou, opravdovou a hlubokou láskou.

Můžete si to vyzkoušet v cyklu osmi lekcí „Jak žít sladký život bez cukru s kundalini jógou a ajurvédou“, který je určen pro všechny, kteří tuší, že skutečnou lásku ve svém životě hledají v různých náhražkách, v nichž však nikdy nemohou nalézt hluboké uspokojení.

Kurz se výborně hodí právě pro diabetiky 2. typu, protože překroucený vztah k sebelásce je často jednou ze symbolických příčin tohoto stavu.

V průběhu kurzu vám nabídnu techniky, sestavy cvičení a meditace z tradice kundalini jógy a tipy podle ajurvédy, které nám osvětlí, čím skutečnou sladkost ve svém životě nahrazujeme, pomohou probudit  naše srdce a přiblížit se ke zdroji lásky.

Zdroje:

(1) Tato část vychází z článku na adrese http://gulfnews.com/life-style/health/ayurveda-approach-towards-diabetes-1.1217613.

(2) Symbolická interpretace cukrovky zčásti čerpá z webu http://www.rahunta.cz/news/agape-brno-duchovni-priciny-nemoci-8-traveni-jatra-ledviny-/.